Šaškárna v Marjah

Blíží se konec ledna, tak si zavzpomínáme, co se před rokem touto dobou dělo v Afghánistánu.Pokud si dobře pamatujete, vrcholily přípravy k mohutnému úderu na město Marjah – Mardžáh, poslední baštu Talibanu v jižním Afghánistánu.

Články v našich prolhaných médiích hýřily optimismem do nadcházející ofenzívy.
Jeden z největších novinářských sračkometů, Mladá Fronta Dnes napsala s odvoláním na BBC doslova toto:
– Město s 80 tisíci obyvateli leží asi 25 kilometrů od centra provincie Hílmad Laškar Gá v oblasti, kde žijí především farmáři.
– Je to poslední velká bašta Talibanu na jihu oblasti Hílmad. Je tu centrum výroby nástražných bomb.
– Mardža je také známá velkou produkcí opia, ze kterého Taliban financuje své boje. V oblasti je podle odhadů NATO tisíc bojovníků Talibanu.

Pak to celé divadlo začalo, tisíce po zuby ozbrojených žoldáků za podpory vrtulníků, bojových letounů a obrněné techniky vtrhlo k městu a začal těžký boj o ovládnutí přístupových tras vedoucích do metropole.Pak neohrožení žoldáci vstoupili do města a začal boj o jeho ovládnutí, což se nakonec v polovině února skutečně stalo.
Celý tzv. demokratický svět si mohl oddychnout, Taliban byl rozdrcen, jeho zbytky jednotek se pod rouškou tmy vytratily z města a Barak Husajn Obama mohl světu ukázat úspěchy svoji strategické geniality.
Jenže uplynul rok a je ticho po pěšině, mediální sračkomety mají jiné téma a na tzv. ofenzívu v městě Mardžáh si nikdo z českých žurnalistických kreténů ani nevzpomene.Taky není důvod, protože to celé byl skvělý mediální humbuk.Pokud někdo nevěří, tak má jednoduchou možnost jak si to zjistit: vzít si do ruky mapu Afghánistánu a najít na ní město Marjah – Mardžáh.Nebo si ho vygůglovat na Internetu či s pomocí aplikace Google Earth.A nebude se stačit divit, protože žádné takové město neexistuje!S tímto názvem je v jižním Afghánistánu jen vesnička s pár hliněnými chatrčemi obklopená políčky a zavlažovacími kanály.
Takže proč to celé představení vzniklo?Jak bylo uvedeno výše, mělo dokázat úspěšnost nové Obamovy strategické iniciativy v Afghánistánu a zdůvodnit navýšení US kontingentu o dalších cca 40 tisíc žoldáků.Že ve skutečnosti šlo o obyčejný přepad několika vesnic a zabití desítky drobných farmářů, to nikoho nezajímá.
Pokud by opravdu bylo rozdrceno jádro Talibanu, pak by se určitě za rok 2010 nevyskytlo v tabulkách ztrát rekordní číslo 711 mrtvých žoldáků.Je tedy jasné, že propaganda jede na plné obrátky a v příštích měsících můžeme očekávat ještě lepší kousky.

%d blogerům se to líbí: