Muammare vydrž, EU tě potřebuje!

Tak jako vždy, záplava lží, pomluv a polopravd plní stránky o krvavé lázni v Libyi.A jméno Kaddáfí se skloňuje ve všech pádech.Ani nechci opakovat všechny titulky, je jasně vidět pokračující vymývání mozků, o kterém se tu pořád zmiňuji.

Kdyby byla možnost, zeptal bych se každého politika podporujícího civilní vzbouřence, co si vlastně skutečně slibují od toho, že plukovník Kaddáfí bude svržen.Jejich naučená odpověď je vždy zoufale stejná: bude tam konečně demokracie a lid si bude moci zvolit svoje opravdové zástupce, kteří povedou zemi na cestě ke kapitalistickému blahobytu.Tak si pokaždé vzpomenu na ty samé řeči, které jsme slyšeli před přepadením Iráku nebo Afghánistánu a porovnám je se stavem, který tam panuje teď.V Iráku a Afghánistánu není žádná demokracie, ani blahobyt, naopak, země se pod tíhou okupačních jednotek zmítají v bídě, obrovské korupci a sektářsko – náboženském násilí.
Tak proč libyjští občané nenávidí Kaddáfího?Otázka, kolik jich vlastně skutečně je?Lůza, která pálí státní budovy, ničí policejní stanice a vykrádá armádní sklady dokáže vždycky přivést nerozhodné spoluobčany k poslušnosti.Pokud by mi snílci jako Václav Havel něco blekotali o tom, že v těchto občanech je demokratická budoucnost země, tak bych mu velmi rád připomněl bolševický převrat v Rusku, kdy pár set revolučních ozbrojenců během krátké doby dokázalo z obrovské říše vytvořit jeden velký gulag.
Jenže na rozdíl od Ruska není Libye zbídačenou zemí vyčerpaná válkou, má poměrně slušný HDP a světe drž se, tato země nemá téměř žádný dluh, ten je více jak desetkrát menší než dluh České republiky!A má obrovské zásoby ropy a zemního plynu, což je vlastně důvod, proč bych si přál, aby se Kaddáfího režim udržel.Je totiž zřejmé, že celá ta slavná protikaddáfovská revoluce je skutečně řízená ze zahraničí.A jejím cílem je to, co tvrdí Kaddáfí, nainstalovat v zemi vládu cizího kapitálu a tím absorbovat část obrovského dluhu, který se v kapitalistickém světě nahromadil.Stačí se podívat, co se během pár let stalo s Českou republikou.Její slabě zaostávající a poměrně nezadlužená ekonomika byla vyměněna v kuponové privatizaci také za cenu obrovského státního dluhu.
Pokud dojde ke svržení Kaddáfího, pak se Libye změní v jatka.Kmenově – občanskou válku budou muset řešit její sousedé: Egypt a bývalý kolonialista Itálie, potažmo EU.Jistě si každý dovedeme představit, za jakou cenu.
Někdo také může tvrdit, že odstraněním Kaddáfího bude svět bezpečnější, protože je zodpovědný za pumové útoky a zkázu letu Pan Am 103 nad Lockerbie. Jenže ve světle událostí z 11.9. a pozdějšího strachu ze znovuobnovení procesu s agentem Meghrabim to múže být také jinak, svět může být nebezpečnější a islám ještě více nevyzpytatelnější než je.
Prozatím se spokojme s faktem, že cena ropy a zemního plynu bude k radosti bankovních lichvářů stoupat.

%d blogerům se to líbí: