Půjčuj si, pracuj a drž pysk, Zorbo

Tak to vypadá, že Řecko nakonec další část tzv. záchranného balíčku obdrží.Jak jsem předeslal v minulém článečku, neobejde se to bez tzv. restrukturalizace dluhu a privatizace řeckého národního bohatství.
Co si lze představit pod takovým slovem restrukturalizace?To nejhorší.K velké radosti pravicových blbců se začnou snižovat sociální výdaje, podpory v nezaměstnanosti, nemocenská, výdaje na sociálně zdravotní služby atd.Až se sociální stát ohlodá na kost, začnou se nenápadně zvyšovat poplatky za lékařskou péči a nakonec to dopadne tak, že si lékaři vynutí, aby byl vytvořen status základní péče a vše mimo ni bude placený nadstandart.Vždyť to vidíme denně, co se kolem nás děje.A to vše jen pro to, aby stát získal více peněz do rozpočtu.Jak to, že jich potřebuje víc než když jich vybral před nějakými deseti lety?Je to opravdu tím, že se podle tzv. pravicových ekonomů rozrůstají řady státních institucí polykajících více a více peněz?Nebo to je způsobené naší leností a rozmařilostí?Samozřejmě, že není, je to daň za to, že žijeme v systému, jehož finanční podstatou je úročený dluh.A ten musí růst, protože bez dluhů se nedají tisknout nové peníze.
Řecko už zřetelně pomyslně dosáhlo stropu, nemá suroviny, nemá energie, zemědělství ani výrobní potenciál, kterými by přísun nových dlužných EUropeněz nadále kompenzovalo.Z turistických služeb také ne, protože konkurence nízkonákladových destinací zatím nedovoluje, aby se příjmy tohoto sektoru zvýšily prostým zdražením.Takže se to báječné zboží jako auta, nové domy, jachty a lodě, potravinářské a výrobní podniky a další, pořízené na dluh, vrátilo Řekům jako bumerang.Musejí splácet svoje úroky znovu, a to od doby, kdy přijali Euro a začali takzvaně svobodně nakupovat na dluh výrobky, které byly na dluh vyrobeny jinde.
Jsme svědky stavu zvaného vytloukání klínu ještě větším klínem, bankéři potřebují půjčovat víc a víc peněz, k čemuž jim jdou na ruku vlády států tištěním dluhopisů.Na druhou stranu se pak musí ve jménu ořezávání státního zadlužování snižující se hodnota nových peněz nahrazovat obyčejným okrádáním, maskovaným žvásty o nutné restrukturalizaci.Problém se tedy neřeší, ale jen odsouvá o pár měsíců či roků, protože je jasné, že do obdobné situace se dostanou za čas i další země Eurozóny.
Co je na tom vůbec nejhorší, je fakt, že se najdou čeští i evropští „chytráci“, kteří o Řecích píší s pohrdáním k jejich pracovním schopnostem.Jako by zapomněli na to, že zatímco tady lidé obrazně řečeno skákali po větvích stromů, tak ve starověkém Řecku vyrůstala města s vyspělou infrastrukturou, byly tvořeny kulturní hodnoty a obyvatelstvo se bavilo sportovním zápolením tak jako dnes.Je to tak, Řekové nejsou pracovně o nic horší než Češi, jen doplácejí na to, že si v honbě za blahobytem vypůjčovali víc než lidé v jiných zemích Evropy.
Ale bohužel, prolhaní propagandisté budou donekonečna opakovat fráze o řeckých lenoších, protože se tím velmi lehce dá najít falešná záminka k tzv. utahování opasků.Všimněte si, že nejvíce o lenoších mluví a píší ti, kteří se v životě nikdy moc nenadřeli, dnes se vydávají za odborníky na kapitalismus a volný trh, zatímco v minulosti klidně přednášeli o výhodách marxismu – leninismu.

%d blogerům se to líbí: