Hormuzský průplav

Ne, není to chyba, toto debilní spojení použil v reportáži Televize Nova jakýsi mladý redaktůrek, když stál u panelu s cenami na pumpě a snažil se přiblblým divákům vnutit myšlenku, že za drahý benzín je přímo odpovědný zlý a darebácký stát Írán.
Takže co k tomu dodat?V Kocourkově stojí litr benzínu něco kolem sedmatřiceti korun, a už je to fuj, už se to někomu nelíbí.Zeména proto, protože si na nás hodňoučkých a pracovitých Češích chladí žáhu pomstychtiví Rusáci, kteří stojí na straně onoho darabáckého státu, jehož prezident veřejně popírá holocaust, zpochybňuje oficiální verzi 11. září 2001 a chce prý vymazat mírumilovný židovský stát Israel.A jako na potvoru tihle Rusáci jsou výhradním dodavatelem ropy do Kocourkovva a dovolují si nám ropu prodávat ještě k tomu za světové ceny.
Ta snaha televizného klauna by normálně byla komická, nebýt toho, že ten blb svoje slova o vině Íránu za rostoucí cenu ropy myslel zcela vážně. Hošík už zapomněl dodat, že cena za benzín je složena ze spotřební daně, daně z přidané hodnoty a marže, kterou chtějí pumpaři pro sebe. A navíc zapomněl říci, že o ceně ropy „rozhoduje“ trh, činitel, kterým se ti pitomci vždycky zaštiťují.Jenže ten trh s ropou je úspěšně šířená chiméra, protože o žádný trh se nejedná.O ceně ropy rozhoduje OPEC a jeho dráb – administrativa USA s EU v zádech.
V roce 2008 cena za barel ropy BRENT dosahovala 140 US dolarů za barel a na pumpách stál benzín něo kolem dvaatřiceti Kč.Dnes je cena zatím kolem 110 US dolarů a ceny na pumpách jsou minimálně o dvacet procent vyšší.Vypadá to, že někde je něco v nepořádku.
Dalo by se říci, že nás postihla Kaddáfího pomsta.Když se výpadek těžby libyjské ropy nepodařilo vykompenzovat navýšením těžby zbývajícími členskými státy OPECu, tak se to vyřešilo jednoduše tím, že ropní emíři se rozhodli po dohodě s lichvářským FEDem o zvýšení ceny za tuto surovinu a uvolnili tak i prostor pro tuny dolarů, čekajících na vpuštění do světové ekonomiky výměnou za navýšení již tak gigantického státního dluhu USA.
A když už jsem nakousnul rok 2008, byl to také rok, ve kterém po nepřetržitém a dlouhotrvajícím růstu cen akcií charakterizovaným indexem DJI se nejprve ceny stabilizovaly, pak došlo k mírnému poklesu, který se na jaře v roce 2009 proměnil v děsivý pád do hlubin.Rok 2008 začal výhrůžkami Izraele Íránu, zprávami o chystaném útoku izraelských letounů na íránská jaderná zařízení, pak se k tomu přidaly potíže v Nigérii.Rok 2012 začal obdobně, v Nigérii je nakročeno k další africké válce kvůli ropě, tradiční izraelské vvýhrůžky směrované íráncům nazabraly, proto se do Íránu s Židy a Američany začali navážet i EU politici.Ve snaze odvrátit neodvratitelný pád EURA začali Íránu vyhrožovat sankcemi, které jsou prezidentu Ahmadinejadovi akorát pro legraci, protože ví, že nemůže prohrát.On si spočítal, že až ropa bude někde kolem 140 – 150 USD za barel, tak evropská ekonomika buď začne kolabovat nebo se zhroutí ceny akcií na Wall Streetu.Nebo se stane oboje.
Tak jako tak, je k tomu dobře nakročeno, index DJI zdárně roste, zatím je někde na 12 700 bodech a ceny ropy také rostou.
Jen podotýkám, že vrcholu ceny za ropu bylo dosaženo v červenci 2008.Připočítejme si úroky(pardon, inflaci) a čekejme.

%d blogerům se to líbí: