Proti všem

Snad mi pan Jirásek promine, že jsem si vypůjčil nadpis z jeho obsáhlého díla, které jsem nikdy nedočetl povinně dál, než na konec první strany, ale zdál se mi v tento okamžik nejvhodnější.
Nemůžu si pomoci, takhle přesně by se dala charakterizovat situace, která brzy nastane nejen u nás v Kocourkově, ale asi i v Evropě. O co asi tak může jít? Samořejmě o peníze.
S jakým výsledkem skončilo jednání evropských lídrů ohledně společného přijetí přísnějších rozpočtových pravidel jednotlivých států Eurozóny, víme.Cukají se britové a my, středoevropský trpaslík, závislý prakticky na všech ostatních kolem něj.
Svazáka Nečase nikdo z šéfů EU nezviklal, aby se zavázal k něčemu, s čímž prý nesouhlasí Václav Klaus. Najít si záminku uraženého fracka asi nedalo moc velkou práci, ale tvrdit, že by se papá prezident a čestný zloděj – zakladatel ODS, pod přijatý dokument nikdy nepodepsal, to už bylo hodně přitažené za vlasy.
Klaus by to podepsal, jen by musel vědět, co by mu ještě za to káplo navíc. Kdo má paměť, tak si vzpomíná, co jsme se od něj naposlouchali keců o českých národních zájmech před podáním přihlášky do EU. A výsledkem bylo to, že aktem podání přihlášky se chlubí dodnes jedině on. Taky si pamatujeme na napínavé a nervy drásající protahování s jeho nepodpisem pod Lisabonskou smlouvou, abychom se pak nakonec dozvěděli, že ji pan ješitný v tichosti podepsal, aniž by prozradil okolnosti, které tomu předcházely.
Jakou mu asi evropští soudruzi mohli slíbit trafiku, když se zase náhle rozhodl střečkovat v diskusi o evropském hovně? Vypadá to tak, že Sarkozy s Cameronem odvolali to, co mu kdysi slíbili, jinak by zase nedělal takové divadlo. Je si vědom toho, že nějaké doživotní koryto v EUrolandu múže obdržet jedině tak, že bude pořádně prudit a vyčuhovat z řady. A když mu tato póza nic nevynese venku, tak ji spolehlivě uplatní doma.
Dovede si někdo z nás představit, že tak chorobně ctižádostivý člověk jako je Klaus, odejde do důchodu jen tak a lidé ho budou potkávat, kterak v samošce ohmatává nahnilé pomeranče, očichává másla s nápisem Made in EU, venčí psa nebo objímá něde milenky jako Zeman stromy na Vysočině? Já tedy ne.
Budeme nejspíš opět svědky odporného hraní si na svojí pravdu, spravedlnost a národní zájmy. Klaus konečně dostal příležitost nakopnout senilního dědka Schwarzenberka, který mu to navíc ulehčil tím, že si dlouhodobě neviděl do huby a ještě začal kritizovat pokrytectví a českou vychcanost, kterou Klaus s Nečasem předvedli.
Jaká je mezi nimi skutečná zášť, to se začíná projevovat až teď, když ochránce knížete – Václav Havel je na pravdě Boží a ve zkorumpované vládě se tak už vlastně nenajde nikdo, kdo by Klause mohl poslat do prdele za to, že najednou za všechnu mizérii on i jeho parta modrých Stachanovců obviňují Brusel. Běda někomu, kdo by mu připomenul jeho veleslavnou kupónovou kolektivizaci českého hospodářství nebo oposmlouvu se socany či schúzky s komunisty! Připomene mu to snad Kalousek, který má za sebou temnou minulost na ministerstvu obrany a dělá díry v rozpočtu jako v Concordii, nebo snad John s Bártou, zkorumpovaní bojovníci proti korupci?
Ne, nenajde se nikdo, v Kocourkově se brzy Brusel bude vyslovovat s despektem jako kdysi slovo Moskva, začne se strašit německým pangermanismem a jeho snahami o opětovné podmanění nevinných Čechů, nenápadně a polehoučku se začneme ideologicky přibližovat k východnímu dubisku, autoritářskému Rusku. Bohužel, nevidím jinou realitu, tančit na vejcích se dlouhodobě nedá. Schwarzenberk nejspíše z vlády odejde sám nebo ho Nečas vyrazí, v konečném důsledku půjde jen o vyčíslení sumy, která bude na stole. Klaus jako rozený germanofob si prostě vymetá nacionalistickou cestičku k moci za pomoci ohnutí gumové Ústavy ČR v momentě, když už budou vidět jasné kontury hospodářského krachu EUrozóny.
Češi si hledají zase jméno dalšího trouby, kterému z vděčnosti budou věnovat jednu větu v zákoně a dětičky se ji budou povinně učit už ve školce.

%d blogerům se to líbí: