Už je to téměř týden, kdy francouzské jednotky zahájily vojenské operace na území Mali. Kdopak si ještě vzpomene na Libyi, která byla napadena ze vzduchu, aby byl odstraněn „diktátor“ Kaddáfí a nastolena fajn demokracie? „Totáč“ vystřídala v Libyi kmenově – občanská válka, která nevyhnutelně dospěje do stadia autokracie nebo monarchie s dominancí zvykového práva, módně označovaného intelektuály jako islámské právo šária. Už dnes je fakticky Lybie rozdělena na Kyrenaiku, Tripolsko a Fezzán. Prim samozřejmě hraje rebelantská Kyrenaika, protože je bohatá na ropu.
Jestli se Francii podařilo v duchu hesla „rozděl a panuj“ zajistit dodávky ropy na dluh pro krachující západoevropské státy a odstřihnout Čínu od vlivu ve Středomoří, tak proč to nezkusit v Mali?
V tomto státě nejde o udržení demokracie ani o boj proti nějaké teroristické Al Chajdě. Jde o to, aby se jih země udržel provozuschopný v těžbě zlata.
V poslední dekádě vykonaly zahraniční prospektorské firmy dosti práce na nových perspektivních projektech jako byly Kobada, Morilla, Kantela, Massala, Kourouba a kdoví ještě jakých. Jen vůl nebo český novinář může psát kydy o obavách z islamistického terorismu, když je patrné, že se Mali díky novým nalezištím vyšvihne opět do první desítky zemí ve světové produkci zlata, o kterou jde především.
Přitom Mali, které ročně vytěží téměř devadesát tun tohoto drahého kovu, je jednou z nejchudších zemí na světě. Ale to není žádná novinka, bývalé koloniální země jsou v hospodářském područí stále a jejich situace se bude s postupující dluhovou krizí zhoršovat.
V sousedním Nigeru se těží uranová ruda. Niger je ještě chudší než Mali, patří do první desítky nejzbídačenějších zemí na světě. Ale v těžbě uranové rudy je na šestém místě, těsně za Ruskem! A zřejmě těžba uranové rudy je další vážný důvod vojenského zásahu v Mali. Čili nejsou to jen Tuaregové, zemní plyn v Alžírsku a zbraně z rozvrácené Libye.
Francie je jaderná velmoc, získává z atomovek skoro osmdesát procent elektrické energie. Nemůže si dovolit pokles o pár procent kvůli tomu, že těžební oblasti uranové rudy a dopravní trasy obsadí nějací militanti a budou chtít zaplatit víc než zkorumpovaní vládní úředníci republiky Mali.
I když se píše začátek nového století, tak praktiky lídra „demokratického“ EUroSojuzu – Francie zůstávají na úrovni kolonizátorů z doby počátku toho minulého. Není to náhodou návrat zpět?