Nad Tatrú sa zablýsklo

Tak se to podařilo, Tatra byla v aukci vydražena za devět milionů dolarů jedinému „zájemci“ a v českém Kocourkově jako vždy téměř ticho po pěšině. Protože nový vlastník prý má s Tatrovkou velké a nadějné plány.
Taková hezká fráze, kolikrát ji tatrováčtí za poslední roky slyšeli? A budou věřit dál, protože věří tomu, že když někdo lehce nabyl, tak o to víc bude investovat.
S kopřivnickou Tatrou je konec, jako s mnoha jinými československými podniky, kdysi tak geniálně znárodněnými klausovskou kupónovou perestrojkou. Nemalou měrou k tomu konci přispěl i lhář Havel, když sliboval, že po vystoupení z Varšavské smlouvy už Československo (Česko) do žádného jiného paktu nevleze a opak se stal skutečností.
Vstup do NATO se stal pro český zbrojní průmysl polibkem smrti. Nemá cenu vypisovat, jaké naše polistopadová armáda nakoupila nebo pronajala od cizinců krámy, kdo se v této problematice orientuje, tak ví sám.
Tatra nedělala žádné super hi-tech mašiny, ale byly to stroje, které jezdily jak za polárním kruhem, tak i v tropech nebo vlhkých subtropech a celkem obstály. Takové ty kecy o technické zaostalosti vyslovují rádoby znalci, kteří nikdy nepochopí, že o armádních nákupech nerozhoduje v tzv. demokracii trhy, ale stranické pokladny.
Tatra byl de facto americký podnik a víme, co se v posledních letech kolem něho dělo. Bývalý US velvyslanec v Česku Cabaniss se stal jakoby souhrou tržních sil členem představenstva podniku a zrovna tehdy, když do firmy kapitálově vstoupil Ravinder Kumar Rish, tak podal na vzorného amerického řiťolezce MUDr Bartáka trestní oznámení za pokus o korupci. Dodejme jen, že se jednalo o čin starý dva roky, kdy Ministerstvo války ČR bez výběrového řízení rozhodlo o nákupu nákladních tatrovek a jako podmínku si dalo českou spoluúčast, čímž amerikánům snížilo vyhlídky na očekávaný vejvar.
Ravinder Kumar Rish, jak jméno napovídá, je známý především na indickém subkontinentu, o tom psaly i české servery. Byl zřejmě zapojen do úplatkářské aféry kolem vysloužilého indického generála T. Singha, který měl údajně předat 2,7 milionů dolarů náčelníkovi generálního štábu indické armády Vijay Kumaru Singhovi, aby ovlivnil nákup předražených a nekvalitních Tatrovek pro indickou armádu. Jak víme, generál VK Singh je od konce května 2012 už mimo službu a navíc v polovině prosince 2012 indické ministerstvo obrany vydalo prohlášení, že ačkoli má indická armáda kolem osmi tisíc nákladních vozidel Tatra, tak do budoucna s dalším vyzbrojováním a dodávkami náhradních dílů od této značky nepočítá. Jinými slovy šmytec!
Nadějný trh země, která Československu kdysi zobala z ruky, se pro Tatru navždy uzavřel, „manažeři“ dostali odstupné skoro půl miliardy od nastrčených firem a hospodářský Kocourkov s „českými národními zájmy“ může pokračovat. Pan Ravinder Kumar Rish si koupí podíl v nějaké indické firmě vyzbrojující indickou armádu novými náklaďáky v počtu cca 10.000 kusů, namátkou třeba TATA Motors Cars, Ashok Leyland nebo tak nějak a další „supermanažeři“ jako Adams a Cabaniss budou Čecháčky školit, jak se dělá poctivý americký byznys.
A MUDr. Barták bude moct ve vězeňské nemocnici operovat zanícené slepáky.

%d blogerům se to líbí: