Jestřáb kontra medvídek

Jak se zdá, americká kukačka Snowden vytvořila záminku pro afro – amerického lháře Obamu k tomu, aby si opět dovolil Rusko peskovat jako nějaký nevychovaný spratek. Jeho ujištění, že jinak jsou vztahy s Ruskem v normálu, beru tak, že se rozhodl pod dojmem diplomatické prohry ohledně Sýrie a útěku z Afghánistánu příští rok dělat obstrukce a vyhrožovat bojkotem ZOH v Soči.
Na webu The Economic Collapse jsem našel článek Michaela Snydera s názvem The Rise Of The Bear: 18 Signs That Russia Is Rapidly Catching Up To The United States.
Dovolil jsem si ho volně přeložit, čtenáři mi jistě odpustí těžkopádnosti a chybičky ztracené v překladu. Každopádně ukazuje americký pohled na Rusko i z jiné stránky. Určitě realističtější, než jak ho viděl cizák a bývalý „ministr zahraničí ČR“, Karel zu Schwarzenberg.

Ruský medvěd je mocnější a silnější, víc než kdy předtím. Je smutné, že to většina Američanů (pozn. Pochybovače: i Čechů) nechápe. Od skončení studené války neustále mylně považují Rusko za bývalou supervelmoc.
Když skončila studená válka, bylo Rusko v těžké situaci.
Dostal jsem příležitost pobývat v Rusku na počátku devadesátých let, to bylo v době, kdy ruské hospodářství bylo katastrofálním stavu. Ruská měna byla tak bezcenná, že jsem v žertu nabízel koupi Kremlu za vyměněnou 20 dolarovou bankovku. Ale to už je minulost. Jakmile se Vladimir Putin stal prezidentem, ruská ekonomika začala velmi rychle růst.
Dnes je Rusko ekonomický tygr, který je obdařen hojností přírodních zdrojů. Jeho dluh v poměru k HDP je extrémně malý, každoročně dosahuje přebytku v obchodní bilanci a má druhou nejsilnější armádu na celé planetě. Každý, kdo v tuto chvíli podceňuje Rusko, dělá obrovskou chybu. Ruský medvěd je zpět, je to ještě více impozantnější protivník, než vůbec kdy byl v průběhu studené války.

Stačí si přečíst následující statistické údaje.
Tady je 18 znaků, dokazujících jak Rusko rychle dohání Spojené státy …
# 1 Rusko těží nejvíce ropy na této planetě. Spojené státy jsou v těžbě ropy na třetím místě.

# 2 Rusko je na druhém místě ve vývozu ropy. Spojené státy jsou jejím největším světovým dovozcem.

# 3 Rusko těží nejvíce zemního plynu než kdokoli jiný na této planetě. Spojené státy jsou na druhém místě.

# 4 34 procent spotřeby zemního plynu v Evropě zajišťují ruské dodávky.

# 5 Spojené státy mají dluh v poměru k HDP ve výši 101 procent. Rusko má dluh v poměru k HDP ve výši zhruba 8 procent.

# 6 V loňském roce dosáhly Spojené státy obchodního deficitu ve výši více než půl bilionu dolarů. Rusko trvale dosahuje velkého obchodního přebytku.

# 7 Spojené státy mají míru nezaměstnanosti 7,4 procenta. Rusko má míru nezaměstnanosti 5,4 procenta.

# 8 Od doby, kdy se Vladimir Putin poprvé stal prezidentem Ruska, ruská ekonomika roste velmi rychlým tempem. Následující údaje jsou z Wikipedie …

V době trvání Vladimíra Putina v prezidentském úřadu se nominální hrubý domácí produkt zdvojnásobil, z 22. místa se dostalo na 10. místo na světě v roce 2007. Ekonomika vykazovala růst v průměru 7% ročně (1999: 6,5%, 2000: 10%, 2001: 5,7%, 2002: 4,9%, 2003: 7,3%, 2004: 7,2%, 2005: 6,4%, 2006: 8,2%, 2007: 8,5%, 2008: 5,2%), což činí z Ruska šestou největší ekonomikou na světě v kupní síle obyvatelstva. V roce 2007 Rusko překonalo ničivé následky recese z roku 1998.

Za osm roků Putina v úřadu vzrostla průmyslová výroba o 76%, investice o 125%, podobně to platí o zemědělské produkci a stavebnictví. Reálné příjmy obyvatel se více než zdvojnásobily a průměrná mzda se zvýšila osmkrát: z 80 dolarů na 640 dolarů. Objem spotřebitelských úvěrů mezi roky 2000 – 2006 se zvýšil 45krát a během téhož období se počet obyvatel řadících se příjmově do střední třídy zvýšil z 8 milionů na 55 milionů. Počet lidí žijících pod hranicí chudoby poklesl z 30% v roce 2000 na 14% v roce 2008.

# 9 Podle agentury Bloomberg v uplynulém desetiletí Rusko nakoupilo 570 tun zlata do svých zlatých rezerv. Ve Spojených státech se nezdá být zcela jasné, kolik zlata z Federálního rezervního systému odplynulo. (Pozn.: Pochybovač si je jistý, že FED už žádné zlato nevlastní)

# 10 Moskva je druhé nejdražší město na světě.

# 11 Nejvíc miliardářů na světě žije v Moskvě.

# 12 Moskevské metro zcela předčí podzemní systémy ve Washingtonu a New Yorku.

# 13 USA mají nejsilnější armádu na světě, ale Rusko je na druhém místě.

# 14 Rusko představilo novou „téměř tichou“ jadernou ponorku, která je mnohem tišší než cokoli, co USA mají k dispozici…

Třída ponorek „Borej“ je vybavena novou generací jaderných reaktorů, může se ponořit více jak 400 metrů hluboko a pojme až 20 jaderných mezikontinentálních balistických střel Bulava. Každá z těchto střel může nést deset samostatných hlavic, ničivá síla jediné hlavice odpovídá 150 kilotunám ekvivalentu TNT.

# 15 Zatímco Barack Obama americké strategické jaderné zbraně „ořezává“, Vladimir Putin tvrdě pracuje na modernizaci ruských jaderných sil.

# 16 Ruské raketové síly budou mít více jak 200 cvičení v průběhu druhé poloviny roku 2013.

# 17 Po „inspekci“ kokpitu nové stíhačky „páté generace“ Vladimir Putin oznámil, že je to mnohem lepší stroj než F – 22 Raptor.

# 18 Odhaduje se, že dnes má Rusko více špionů ve Spojených státech, než tomu bylo kdykoliv v průběhu studené války.

Bohužel, když jsem psal článek o Rusku, tak jsem zjistil, že většina lidí prostě nechápe. Budou prohlašovat, že „studená válka skončila“ nebo že „Rusko je náš kamarád“, který zobrazí úplný a naprostý nedostatek porozumění současné geopolitické situace.

Rusko buduje silnější vztahy s Čínou a společně představují strategickou hrozbu číslo jedna pro Spojené státy.

Jednoho dne se to však stane jasné americkým lidem. Doufejme, že nebude příliš pozdě na to, aby si to uvědomili.

%d blogerům se to líbí: