Nechoď princi s pány na led

Se to po novém roce přiostřuje, burzovní indexy loni vesele stoupaly, ačkoli americká ekonomika stagnovala. A porostou i nadále. Mimochodem všimněte si, že tzv. raketový růst je odvozen od propadu ze začátku roku 2009. Pokud tento „růst“ vezmeme v řadě od roku 2000, pak stěží pokryje inflaci – něco přes tří procenta. Takže se můžeme připravit na opět divočejší rok 2014, kdy index DJI může dosáhnout 20000 bodů a veřejný dluh bude zastropován na dalším gigantickém výčnělku.
Rusko ustálo útoky ekonomické i teroristické. Zatím. Stojí za nimi jejich největší ropný konkurent, diktátorská rodinka Saudů, která nemůže vydýchat skutečnost, že Rusové vytěžili denně 10 a půl milionů barelů ropy. Je to od pádu SSSR rekordní číslo, ale Rusko má značné ekonomické problémy (kdo je nemá, že?) a Putin musí splnit svoje sociální předvolební sliby. Takže přes proxyválku v Sýrii a Irán bude terčem číslo jedna i v tomto roce.
Zatímco početná skupina prosionistických sympatizantů projevuje nefalšovanou nenávist k Palestincům, kterým v Praze záhadně „vybuchnul“ trezor, tak se začínají odkrývat karty, jejichž význam zalomcuje celým světem. Američané se mohli veřejně dočíst, že za útoky 9/11 stojí právě Saudové. Zrovna teď, kdy mají našlápnuto na ovládnutí Perského zálivu a spojili se proti Iránu i s jejich bývalým nepřítelem Izraelem, tak najednou budou čelit podezření, že podporovali údajné teroristy.
Ďábel se skrývá v detailech, proto byl napaden Irák, i když mezi atentátníky nebyl ani jeden Iráčan. O to teď bude jednodušší vysvětlit, jak jim napadení Iráku přišlo vhod.
I když je zcela zřejmé, že Saudové by nikdy neměli důvod takovou akci provést, tak veřejnost brzy začne po neúspěšné okupaci Afghánistánu a krachu některého dalšího bankovního giganta klást velmi nepříjemné otázky a sračkomety budou hledat viníka. A ze spojence se stane úhlavní nepřítel. Pro US už nebude důvod saudskou královskou rodinu si hýčkat a nadbíhat jí, když v Americe zrají plány na novou globální dominaci v těžbě ropy a zemního plynu na nalezištích v Severní Dakotě a Texasu prostřednictvím nových těžebních technologií.
Tak už to v politice USA chodí. Jeden den přátelé, druhý den nepřátelé.

%d blogerům se to líbí: