Za to může Vasil

Tak prý Vasil Bilak podepsal zvací dopis, díky němuž do Československa vtrhly armády několika spřátelených zemí v čele s tou sovětskou. Co na tom, že nikdo nikdy originál tohoto dopisu neviděl a tudíž ho můžeme považovat za bezpředmětný. Co na tom, že pokud Vasil Bilak někdy nějaký dopis napsal, tak v něm určitě sovětské soudruhy nevyzýval k vojenské invazi, ale pouze k tomu, aby se angažovali ve prospěch komunistické linie, které se on a jeho spolustraníci drželi celý svůj život.
Nějak si nedovedu představit, že by Leonid Brežněv v politbyru vytáhl onen pověstný dopis podepsaný několika komunisty a po jeho přečtení zavelel k útoku na ČSSR. Komu to připadá reálné? Pokud by nějaké zvací dopisy existovaly, pak by jich musel být minimálně vagón, komunistický režim přece měl rád v politice masovost, ta mu dávala legitimitu ve skutcích a činech.
Ve skutečnosti žádný zvací dopis neexistoval, protože SSSR ho nikdy nepotřeboval. Existovaly dohody z Jaltské konference, kterou USA respektovaly. Tyto dohody rozdělily svět na sféry vlivu a tehdejší „reformní“ komunisté si bláhově mysleli, že asi neplatí. Jenže platily, Brežněvovi stačil jeden jediný telefonát s Johnsonem a bylo vymalováno. USA nebyly proti, tak jaképak cavyky. Navenek mohly diplomaticky protestovat jak bylo libo, čsl. poblblíci rádi četli a poslouchali, jak jim demokratický svět drží palce a jak je v tom nenechá. Jenže nechal, protože je stejně špatný jako byl ten komunistický.
Najít si mrtvého Bilaka jako živý cíl je jednoduché. Ovšem složitější bude, až komunistická garda vymře a českému hospodářství se v příštích letech povede pořád stejně mizerně a nebude už z čeho brát. Do starobního důchodu dnes nastupují lidé, kteří před pětadvaceti lety bez dluhů naivně cinkali klíčemi a sami na sobě pociťují důsledky svého naivního počínání.
Svádět veškerou mizerii jen na komunisty nebude možné donekonečna. I když, kdo ví? V Kocourkově je pitomců stále dost.

%d blogerům se to líbí: