Zpráva k ničemu

Zatím se neví, jestli to byla technická závada, sabotáž nebo bomba nastražená islamisty z řad Muslimského bratrstva. Ačkoli se české sračkomety od samého počátku katastrofy snažily zdůvodnit havárii špatným technickým stavem a mizernou údržbou olétaného Airbusu, tak jim to moc nevyšlo. Paradoxně k tomu připěl fakt, že český, mnohem mladší Airbus se počátkem listopadu dostal nad Nizozemskem do kritické situace a od katastrofy, kterou by způsobila exploze motoru, ho zachránila pouze nízká letová hladina a časný návrat letounu na letiště. Kdyby se stalo to samé jako ruskému Airbusu ve výšce 30 000 stop, tak jsme také měli státní smutek.

Dnes vyrukovaly americké dezinformační agentury v čele s neblaze proslulou CNN zase s tvrzením, že to prý byla bomba nastražená teroristy z Islámského státu. Rychlost, s jakou se tyto dezinformace CIA po světě šíří, připomínají prolhané kvičení z předlońského července, kdy za sestřelený malajsijský Boeing mohlo Rusko s Putinem. Ale nepředbíhejme, vyšetřování sotva začalo.
Když už jsem zmínil Nizozemsko, tzv. Dutch Safety Board zveřejnila zprávu o vyšetřování sestřelu letu MH17 a je už jasné, že šlo o prvoplánovaný čin proti Rusku, s cílem zatáhnout ho do mezinárodní štvanice, zdiskreditoat a dostat jeho čelní představitele do diplomatické izolace nebo před mezinárodní trestní tribunál.
Nejprve jsem si myslel, že důkladným studiem Zprávy se dají najít nějaké rozpory, ale její rozsah je tak velký, že jsem to vzdal už u tabulky detonačních vzdáleností bojové hlavice střely od trupu letadla. Spíše mě zarazilo to obrovské kvantum informací. Jako kdyby se komise snažila něco skrýt.
Ve zprávě je mnohokrát zdůrazńováno, že všechny postupy a vyšetřovací procedury se řídily pravidly mezinárodního dokumentu ICAO Annex 13 – Aircraft Accident and Incident Investigation. Jenže komise sama přiznává, že tzv. černé skříńky nebyly získány v souladu s těmito pravidly. Také je zarážející samotný výběr příslušnosti komise. V prvé řadě to měla být vyšetřovací komise toho státu, na jehož území k havárii došlo (State of Occurrence), tedy Ukrajiny. Ta o to zřejmě nestála a předala kompetence Nizozemsku, i když je zcela patrné, že to měla být Malajsie (State of Registry).
No a tady nastává prolém. Jestliže Malajsie netrvala na tom, aby podle pravidel již zmińovaného Annex 13 havárii vyšetřovala, pak je jisté, že se něco zatajilo.
Ano, Malajsie z vlastního rozhodnutí s nizozemskou vyšetřovací komisí vůbec nespolupracovala! Jí totiž zajímá jen vyšetřování letu MH 370 a nic jiného!
Toto moje tvrzení se dá velmi lehce dohledat v dokumentu nazvaném „MH17 About the Investigation“, z něhož je patrné, že mezi Dutch Safety Board a Malajsií nebyla písemně stvrzena žádná dohoda týkající se vyšetřování havárie letu MH17! Najdou se tam tyto verifikované a parafované dokumenty:
NOTIFICATION TO THE DUTCH SAFETY BOARD
MEMORANDUM OF UNDERSTANDING UKRAINE-THE NETHERLANDS WITH REGARD TO THE DELEGATION OF THE INVESTIGATION
AGREEMENT NBAAI – DUTCH SAFETY BOARD WITH REGARD TO THE DELEGATION OF THE INVESTIGATION
CONFIRMATION OF PARTICIPATION IN THE INVESTIGATION BY AUSTRALIA
INVITATION TO THE RUSSIAN FEDERATION TO PARTICIPATE IN THE INVESTIGATION
AGREEMENTS ABOUT THE RECOVERY OF THE WRECKAGE
REQUEST WITH REGARD TO RECOVERY OF THE WRECKAGE
PRIORITY LIST OF WRECKAGE PIECES
REQUEST WITH REGARD TO THE REMOVAL OF THE REMAINING PIECES OF THE WRECKAGE

Takže co si o tom lze myslet? Komise vydala report o sestřelu raketou ruské výroby a stát, jehož imatrikulační znaky letadlo mělo, neměl na vyšetřovaní žádný zájem! Jaké důvody k tomu malajsijská vláda měla, že komisi nic nepředala, zejména údaje týkající se pilotů, evidence závad, servisních zásahů, kontrolních prohlídek atd.
Má tedy tato Zpráva vůbec nějakou právní relevanci?

%d blogerům se to líbí: