Ztracené sekyrky

Donald Trump nečekaně rychle změnil předvolební rétoriku a zaútočil. Masivní raketový úder na Sýrii (Rusko) byl z hlediska mezinárodního práva horší, než předloňské sestřelení bombardéru Su – 24, ale přesto Rusko reagovalo nezvykle mírně.


Klíč k vysvětlení asi leží v prohlášení generálmajora Igora Konašenkova, když mluvil o ztracených 36 US raketách nad Sýrií a zdůraznil, že by se také mohlo stát, že by Tomahawky zabloudily a Rusové by je museli sestřelovat.
Po takovém prohlášení bylo jasné, že za těmi ztracenými raketami stojí Rusové. Ještě než doletěly nad pevninu, tak je prostě sejmuli. Jinak by ruské námořnictvo zničehonic minulý týden nezveřejňovalo záběry z jejich cvičení na Baltu, kdy protiletadlovými střelami ničíli „protivníkovy“ supersonické rakety. Vlastně nám názorně předvedli, čím ty podzvukové US kachny sestřelovali.
Teď musí být docela zajímavé pozorovat naduté americké admirály, jak vysvětlují Trumpovi, proč byly výsledky jejich úderu tak žalostné.
Měl zřejmě v Michaelu Flynnovi dobrého poradce, jinak by se k rozkazu zaútočit na ruskou leteckou základnu nikdy neodvážil. Trump asi dostal informace, že ruské námořní a pobřežní systémy PVO jsou na takové úrovni, že drtivou část útočících střel s plochou dráhou letu dokážou eliminovat. Proto vydal rozkaz k útoku a částečně dosáhl svého.
Někteří komentátoři okamžitě přisuzovali zasažení letiště zastaralostí ruských obranných systémů, někteří tvrdí, že Trump se s Putinem předem domluvil na zásahu, někteří zase tvrdí, že Assad byl obětován, protože Rusové mezinárodní tlak a sankce nejsou schopni ustát a podvolí se vůli Západu atd atd. Nic z toho ale nemůže platit, bylo to nečekané, ale předvídatelné, jako ve skutečné válce.
Část střel, zřejmě letících přes Libanon, nemohli Rusové nijak zasáhnout, ta jim musela uniknout. Ale nemohlo to být 44 raket, které zasáhly letiště, jak se hned chlubili Američané. Mělké krátery na ploše dokazují, že některé Tomahavky nesly tříštivou submunici, jejíž zásahy se dají lehce vysvětlit jako dopady jednotlivých hlavic. Ono kdyby na letiště skutečně dopadlo 44 raket s trhavými protibunkrovými hlavicemi, tak by následky útoku vypadaly podstatně jinak. Dokonce si pohrávám s myšlenkou, že byly zničeny všechny Tomahawky a ruští a syrští vojáci narychlo museli odpálit nálože na letišti, aby to budilo zdání alespoň nějakých zásahů.
To, co Trump provedl, nebylo ani bláznovství nebo zpupnost, to byl chladnokrevný kalkul a pomsta. Pomsta zmrdům, kteří ho trvale označují za Putinova agenta. A také pomsta těm vojákům a politikům, kteří chtějí Sýrii nábožensky rozmrdat jako Irák. Těm zavřel držky, protože jim skrze zpackanou misi Tomahawků ukázal, jak se věci skutečně mají. Před domácími válečnými štváči teď stojí a říká: „chtěli jste válku, tak se do ní dejte a blbě nežvaňte. Máte moji podporu, já jsem zaútočil a vy můžete klidně pokračovat.“
Jenže co tihle zmrdi mohou skutečně dělat? Rozpoutat válku s Ruskem, ke které by nutně došlo při dalším raketovém útoku? To jim nehraje do not, protože oni chtějí válku, ve které za ně bojují jiní pitomci a ze které je pak největší profit. Ve válce s Rusem, která by nastala, by žádná taková možnost nebyla.
Trumpovi se povedlo vyhrotit konflikt tak, že jeho domácí protivníci, se kterými vede nesmiřitelný boj od volební kampaně, už za takovýchto okolností nemohou Rusy v Sýrii nijak vyprovokovat.
Takže co z toho vyplynulo? USA – Trump jsou „vítězové“ a Rusové „poražení“, jenže Rusům role outsidera vyloženě svědčí. Ale skutečné ztráty bude počítat stát, kterému konflikt mezi muslimy vyhovuje nejvíc, Izrael. Protože už nutně nazrál čas, kdy si assadovská Sýrie a zejména Irán budou moci zcela legálně pořídit u Rusů nejmodernější protiletadlovou techniku. Takovou, která bez problémů sundá z oblohy pomalu letící Tomahawky i tzv. neviditelné letouny. Navíc si Rusové nad vzdušným prostorem Sýrie vyhradili právo svrchované kontroly, což znamená, že letouny USAF a tzv. koaličních spojenců již nebudou moci beztrestně útočit na syrské jednotky.
Čas ukáže, jestli si agenti CIA znovu zkusí nasimulovat plynový útok. Asi už ne.

Reklamy
%d bloggers like this: