Kiwi jako kiwi

Tak už je začali pohřbívat. Jak je u muslimů zvykem: co nejrychleji po úmrtí s nebožtíkem pod zem. Takový obyčej z původních domovin se musí dodržet stůj co stůj i na Novém Zélandě, i když k tomu zdejší klima žádný důvod nedává. A novozélandští vyšetřovatelé se ani neodvážili alespoň u jedné z obětí nařídit soudní pitvu. To zase bývá zvykem v našich zeměpisných šířkách u obětí násilného trestného činu.

Že šlo o divadlo, snad není třeba připomínat. Střelec pálil zblízka do lidí brokovnicí a ti bez hlesu tiše padali k zemi,  rukama napřed, snad aby si neublížili. Kovové nábojnice vyletují na chodník, pak náhle mízí a není slyšet jejich cinkání, zato hudba z auta ano, zásobník ležel na chodbě ve vchodu do mešity, jako by ho tam už někdo předem střelci nachystal, střelba už zmíněnou brokovnicí skrz čelní sklo Subaru, jejímž výsledkem jsou hranaté díry jak po úderu krumpáčem atd atd.

Proč to zpackané video tajné služby takhle nešikovně natočily? Důvodů je víc, jako u Skripalových v Salisbury. Jen zatím netuším, kdo to natočil, zda ti, kteří předvedli tyjátr se Skripalovými, nebo jejich protivníci. Tak jako tak, akce byla načasovaná dobře, britští poslanci měli rozhodnout o osudu Brexitu a nakonec rozhodli.

Novozélandská střílečka je součástí dobře prováděné psychologie strachu, kterou tajné služby zvládají: denodenně spřízněné sračkomety strašily hrůzami (u nás např. prolhané Blisty), které prý Británii po brexitu měly postihnout. No a v pravý okamžik se nějaká forma hrůzného činu v kulturně blízké a anglicky hovořící zemi stala. A navíc zastřená divnou formou provedení, nekvalitním záznamem, grafickými symbolikami – pomalované zbraně, gesty, tajemnou všudepřítomnou hudbou, stoickým klidem těžce zraněných a umírajících, náznaky a nelogičnostmi, nekvalitním záznamem, triky atd.

A když se pak zakáže pod hrozbou drastických pokut toto video sdílet, tak podvědomí a představivost začnou dělat své. Jednoznačně to ovlivní i vaše rozhodování o nepříjemných a zároveň velmi důležitých věcech s neurčitými následky.

I britští poslanci jsou lidé a jak vidno, hromadná divadelní smrt na NZ je ovlivnila natolik, že brexit odložili. Mise byla úspěšně splněna.

A pak je tu ještě několik dalších důvodů, o nich snad příště.

%d blogerům se to líbí: